چگونه پس از تحصیل در آلمان کار پیدا کنیم؟

آلمان به دلیل نوآوری در زمینه مهندسی و داشتن یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در اروپا به عنوان یک مقصد جذاب برای دانشجویان بین الملل برای تحصیل و کار شناخته می‌شود.

بسیاری از دانشجویان بین الملل پس از اتمام دوره تحصیل خود، مدتی برای کار در آلمان می‌مانند. برخی نیز به دنبال اقامت همیشگی در آلمان هستند. این امر به دلیل وضع مطلوب آلمان برای کار است.

 

اگر قصد کار در آلمان را دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که اجازه اقامت دانشجویان پس از پایان مدت تحصیل به طور خودکار منقضی می‌شود و باید درخواست تمدید اجازه اقامت بدهید.

 

شرایط پیدا کردن کار پس از تحصیل در آلمان

ماندن در آلمان پس از فارغ التحصیلی و پیدا کردن کار، ایده خوبی است و باید در حالی که هنوز دانشجو هستید برای آن برنامه ریزی کنید. داشتن مهارت در زبان آلمانی به شما در یافتن کار کمک بسیاری خواهد کرد، زیرا بدون داشتن این مهارت تعداد مشاغل آزاد برای شما محدود خواهد بود.

دانشجویان بین الملل پس از اتمام تحصیل خود می‌توانند اجازه اقامت خود را تا 18 ماه برای یافتن کار مربوط به رشته تحصیلی خود تمدید کنند. برای درخواست اجازه اقامت طولانی باید مدارک زیر را داشته باشید:

  • گذرنامه
  • گواهی مدرک دانشگاهی
  • گواهی بیمه درمانی
  • اثباتی مبنی بر اینکه پشتوانه مالی لازم را دارید.

 

این 18 ماه به محض دریافت نتایج نهایی دانشگاه شروع می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود در طول ترم آخر تحصیل خود به دنبال کار باشید. در طی این 18 ماه می‌توانید هر شغلی که دوست دارید و به هر میزان که می‌توانید کار کنید.

به محض پیدا کردن شغل مورد نظر خود باید برای اجازه اقامت آلمان یا EU Blue Card ( مشابه گرین کارت آمریکا) اقدام کنید. تفاوت این دو در این است که اجازه اقامت محدود به کشور آلمان می‌شود در حالی که با داشتن EU Blue Card می‌توانید در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا مشغول به کار شوید. در طول زمانی که درخواست شما بررسی می‌شود، می‌توانید در آلمان بمانید. اگر تصمیم دارید درخواست EU Blue Card دهید، پیشنهاد می‌شود که حداقل حقوق شما از شغل مربوطه سالانه 49600 یورو باشد.

 

پیدا کردن کار پس از تحصیل در آلمان

فرصت‌های شغلی مختلفی پس از اتمام تحصیل در آلمان وجود دارد، به خصوص مشاغلی که با کمبود متخصص مواجه هستند. برخی از حرفه‌هایی که تقاضای زیادی برای آن‌ها وجود دارد عبارتند از:

  • مهندسی، در بسیاری از شرکت‌های فناوری محور آلمان کمبود متخصص احساس می‌شود.
  • پزشکی، کشور آلمان حدود 5000 نفر کمبود پزشک دارد.
  • کارشناس فناوری اطلاعات
  • آموزش و پرورش

 

جدای از این حوزه‌ها به دلیل کمبود نیرو، پیدا کردن کار برای افراد دارای مدرک فنی و معتبر کار آسانی است.

روند عادی استخدام به گونه‌ای است که باید به آژانس‌ها کاریابی محلی مراجعه کنید و یا به دانشگاه مراجعه کنید تا در صورت نیاز شما را استخدام کند.

 

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید بیشترین درصد استخدام فارغ التحصیلان پس از آمریکا به آلمان اختصاص یافته است.

یک جنبه لذت بخش تحصیل در آلمان این است که اکثر دانشگاه‌های آلمان دارای بخش‌های مشاوره حرفه‌ای هستند که در زمینه تحصیل و پیدا کردن کار برای شما بسیار مفید خواهد بود.

 

منابع:

https://www.topuniversities.com/student-info/careers-advice/how-work-germany-during-or-after-your-studies

https://studyabroad.careers360.com/articles/work-after-study-in-germany

 

آلمان به دلیل نوآوری در زمینه مهندسی و داشتن یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در اروپا به عنوان یک مقصد جذاب برای دانشجویان بین الملل برای تحصیل و کار شناخته می‌شود.

باید به این نکته توجه داشته باشید که اجازه اقامت دانشجویان پس از پایان مدت تحصیل به طور خودکار منقضی می‌شود و باید درخواست تمدید اجازه اقامت بدهید.

قبل  از اتمام دوره تحصیل خود باید برای تمدید اقامت خود به مدت 18 ماه درخواست دهید و به محض پیدا کردن شغل مورد نظر خود باید برای اجازه اقامت آلمان یا EU Blue Card ( مشابه گرین کارت آمریکا) اقدام کنید.