فوق لیسانس شیمی در آلمان

 

شیمی از جمله رشته‌های پرمخاطب در سراسر دنیا است. این رشته به مطالعه مواد، ساختار آنها و چگونگی ترکیب و جداسازی این ترکیب‌ها از هم می‌پردازد. شیمی از جمله علومی است که می‌توان به کمک آن به توضیح جهان اطراف پرداخت. در حقیقت تمامی ما خواسته یا ناخواسته در زندگی روزمره در کارهایی مانند پختن غذا و یا تمیز کردن منزل از این علم استفادده می‌کنیم اما در این میان بعضی از افراد، علاقه بیشتری به این علم داشته و آن را به عنوان رشته دانشگاهی خود انتخاب می‌کنند. در میان دانشگاه‌های جهان، دانشگاه‌های آلمان در علم شیمی دارای شهرت و اعتبار بسیاری هستند. اگر شما هم به تحصیل در آلمان و رشته شیمی علاقه دارید، با ما همراه باشید تا اطلاعاتی درباره رشته شیمی و تحصیل در رشته شیمی در آلمان به دست آورید.

زیرشاخه های علم شیمی

رشته شیمی دارای ۵ زیرشاخه اصلی است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

شیمی تحلیلی

افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، با استفاده از مشاهدات کمی و کیفی خود به بررسی ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی ترکیبات مختلف می‌پردازند.

شیمی فیزیک

این گرایش رشته شیمی، ترکیبی از علم فیزیک و شیمی است. در حقیقت افرادی که این گرایش را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، به مطالعه نحوه ارتباط مواد و انرژی می‌پردازند. ترمودینامیک و فیزیک کوانتوام دو شاخه مهم از این گرایش هستند.

شیمی آلی

شیمی آلی منحصراً به مطالعه ترکیباتی می‌پردازد که در ساختارشان کربن وجود دارد. کربن دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که امکان تشکیل ترکیبات گسترده و ایجاد مولکول‌های غول‌آسا (پلیمرها) را فراهم می‌کند. شیمی آلی با عنوان “شیمی زندگی” نیز شناخته می‌شود که علت این نام‌گذاری، وجود کربن در ساختار تمامی ترکیبات زنده است.

شیمی معدنی

این زیرشاخه به مطالعه موادی که در ساختارشان کربن وجود ندارد (مانند فلزات و گازها) می‌پردازد.

بیوشیمی

این زیرشاخه از علم شیمی به مطالعه فرآیند شیمیایی که در ارگان‌های زنده اتفاق میافتاد، می‌پردازد.

درآمد رشته شیمی در آلمان

درآمد فارغ‌التحصیلان رشته شیمی در آلمان، به تجربه، مهارت، جنسیت و محل کار آنها بستگی دارد اما متوسط حقوق دریافتی افرادی که در این زمینه در آلمان کار می‌کنند، ۵۶۴۰ یورو در ماه است و شامل تسهیلاتی مانند مسکن، حمل و ‌نقل و … می‌شود.

 

دانشگاه های رایگان  آلمان در رشته شیمی در مقطع ارشد