برای اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه‌های مطرح دنیا، مسلماً باید یک روزمه تحصیلی یا CV عالی داشته باشید. شاید این نکته برای بسیاری که قصد مهاجرت تحصلیی به کشورهای خارجی را دارند، واضح به نظر برسد، اما به این معنا نیست که همه آنها با قواعد نگارش رزومه و مواردی که حتماً باید به آنها پرداخته شوند، آشنایی دارند.

به همین خاطر و با توجه به اهمیت این مدرک در اخذ پذیرش دانشگاه، تصمیم گرفتیم از تجربیات و مهارتی که در این زمینه داریم، برای موفقیت شما استفاده کنیم. شما می‌توانید نگارش رزومه تحصیلی یا ویرایش آن را به کارشناسان کافه اپلای بسپارید. با توجه به مهارت و تجربه ای که ما در این زمینه داریم، می‌توانیم از پیشینه تحصیلی شما، بهترین رزومه را استخراج کرده و از آن برای افزایش شانس شما جهت اخذ پذیرش از دانشگاه استفاده کنیم. پس اگر در این خصوص نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، از طریق پر کردن فرم ارزیابی در سایت با ما در تماس باشید.

 

در رزومه تحصیلی به چه مواردی باید پرداخت شود؟

  • در نگارش رزومه تحصیلی باید به این نکته توجه داشته باشید که در عین رعایت سادگی، به تمام موارد اصلی پرداخته شود؛ بنابراین از ارائه اطلاعات بیش از اندازه و بی ربط به سابقه تحصیلی و پژوهشیتان، خودداری کنید.
  • در ابتدای رزومه، مشابه با هر رزومه دیگری، باید اطلاعات شخصی و روشهای تماس با خودتان را قرار دهید. به خاطر داشته باشید که اطلاعاتی که در این بخش قرار داده می‌شوند، باید صحیح باشند؛ بنابراین از قرار دادن نام دوم، ایمیل آدرس، آدرس و شماره تماس نامعتبر خودداری کنید. در صورتی که ایمیل دانشگاهی فعالی دارید، می‌توانید از آن استفاده کنید. در غیر این صورت بهتر است که از یک ایمیلی که شامل نام و نام خانوادگی شماست، استفاده کنید.
  • یک عکس با پس زمینه سفید و رسمی در رزومه قرار دهید. لطفاً به خاطر داشته باشید که هدف از قرار دادن عکس، موجه جلوه دادن شماست. پس از عکس‌هایی که حالت غیررسمی داشته یا در فضای بازگرفته شده‌اند، خودداری کنید.
  • در بدنه اصلی رزومه، به هیچ عنوان از عبارت‌های کلیشه ای، مانند هدفمند، بسیار علاقه‌مند، منظم و … استفاده نکنید. شما به تنها چیزی که نیاز دارید، صداقت در بیان است؛ بنابراین اطلاعات کاملی در خصوص آنچه که واقعاً انجام داده‌اید و قصد دارید با مهاجرت آن را ادامه دهید، در اختیار استاد یا دانشگاه قرار دهید.
  • در صورتی که معدل خوبی داشته یا در حین تحصیل، دستاورد پژوهشی داشته‌اید، حتماً با ذکر منبع در رزومه به آن اشاره کنید.
  • در صورتی که دانشجوی ارشد هستید و قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا دارید، باید حتماً عنوان پایان‌نامه و مقاله‌هایی که از آن استخراج کرده‌اید را در رزومه قرار دهید.
  • در صورتی که دانشجوی کارشناسی هستید و قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارید، به عنوان پایان‌نامه به همراه مختصر توضیحی در مورد آن، اشاره کنید.
  • فرقی نمی‌کنید که قصد ادامه تحصیل در چه مقطعی دارید، حتماً باید به درس‌هایی که تا کنون گذارنده اید، اشاره کنید.
  • با توجه به اینکه قصد ادامه تحصیل دارید، نمره زبان، نمره آیلتس و … نقش مهمی در رزومه شما ایفا می‌کند؛ بنابراین از قرار دادن نمره دقیق به همراه منبع، غافل نمانید.

تفاوت رزومه تحصیلی با رزومه کاری

اولین نکته ای که در خصوص CV باید به آن اشاره کنیم، تفاوت رزومه تحصیلی با رزومه کاری است. به عنوان مثال، در نگارش رزومه کاری، شما نباید زیاد به جزئیات پرداخته و رزومه را طولانی کنید. به همین خاطر معمولاً پیشنهاد می‌شود که موارد اصلی در مورد تجربه کاریتان را در ۲ صفحه بنویسید.

اما در رابطه با رزومه تحصیلی، چنین محدودیتی وجود ندارد. شما باید به تمام آنچه که مربوط به سابقه تحصیلی و پژوهشیتان است را به‌طور کامل و دقیق اشاره کنید. برای همین احتمال اینکه رزومه شما بیش از ۲ صفحه شود، وجود دارد.

فراموش نکنید که ایرادات نگارشی، املایی و دستوری در رزومه تحصیلی به هیچ هنوان قابل بخشش یا جبران نیست! پس بهتر است که اعتبارتان را نزد استاد یا دانشگاه از بین نبرده و از یک فرد باتجربه در این مورد کمک بگیرید. در ادامه دو نمونه از CV قابل قبول را در اختیار شما قرار می‌دهیم. در صورتی که در این خصوص نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، از طریق پر کردن فرم ارزیابی در سایت با ما در ارتباط باشید.