دانشگاه هایدلبرگ آلمان

 

دانشگاه هایدلبرگ یک دانشگاه تحقیقات محور است که در سال 1386 میلادی تاسیس شده است. گفته می‌شود که هایدلبرگ سومین دانشگاه در امپراتوری رم بوده است. این دانشگاه در سال 1899 به یک موسسه آموزشی تبدیل شد.HU در ابتدا دارای چهار دانشکده الهیات، فلسفه، فقه و پزشکی بود. در قرن نوزدهم علوم طبیعی و نجوم زیر به ساختار دانشگاه اضافه شدند.

ساختمان هایدلبرگ شامل سه پردیس Old Town، Neenenheimer Feld و Bergheim است.

پردیس Old Town شامل سالن اجتماعات، اتاق سمینار و دانشکده علوم اجتماعی و انسانی است.

Neuenheimer Feld جدیدترین و بزرگ‌ترین پردیس است و در سال 1960 ساخته شده است. دانشکده علوم طبیعی، علوم زندگی و مرکز تحقیقات سرطان آلمان در این بخش واقع شده است؛ علاوه بر این دارای پارکینگ برای دانشجویان، اساتید و بازدید کنندگان است.

Bergheim دانشکده جامعه شناسی، علوم سیاسی و اقتصاد را در خود جای داده است. بهترین کتابخانه آلمان با 6.7 میلیون کتاب نیز در این بخش قرار دارد.

 

 

دانشگاه هایدلبرگ دوره‌های تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را ارئه می‌‌دهد. هم اکنون 15289 دانشجو در مقطع کارشناسی، 11871 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 3024 دانشجو در مقطع دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. علاوه بر این هرساله حدود 500 دانشمند بین المللی در این دانشگاه سخنرانی دارند.

 

این دانشگاه با ایجاد برنامه‌های اختصاصی امکان تبادل اطلاعات بین دانشجویان را فراهم می‌کند تا با روشی متفاوت مطالب آموزشی را درک کنند. این دانشگاه از دوازده دانشکده تشکیل شده است. برخی از این دانشکده‌‌ها عبارتند از:

  • حقوق
  • علوم زیستی
  • پزشکی
  • زبان‌های نوین
  • زمین شناسی
  • شیمی
  • تاریخ
  • ریاضیات

بسیاری از افراد برجسته نظیر دمیتری مندلین، رابرت شومان، ماکس وبر، آلفرد وگنر از دانشگاه هایدلبرگ فارغ التحصیل شده‌اند.

 

تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ

12 دانشکده هایدلبرگ از جمله دو دانشکده علوم پزشکی در هایدلبرگ و مانهایم حدود 30000 دانشجو دارند. هایدلبرگ با بیش از 160 برنامه مطالعاتی، طیفی گسترده‌ای از آموزش‌های بی‌نظیر را ارئه می‌دهد؛ همین امر باعث جذب دانشجویان بین الملل به آلمان و دانشگاه هایدلبرگ می‌شود.

این دانشگاه از لحاظ علمی نیز در جهان برجسته است و  44امین دانشگاه برتر دنیا است.

جو بین المللی و دانشجویی هایدلبرگ یکی از ویژگی‌‌های بارز شهر است. این شهر با تراکم بالای صنعت، تحرک و جنب و جوش و مراکز تحقیقاتی-علمی خود شناخته می‌شود. این موسسات در کنار دانشگاه، با ایجاد یک شبکه رقابتی و تحقیقاتی بین المللی فرصت خوبی را  برای کار و تحقیق دانشجویان در عرصه بین المللی فراهم کرده است.

 

هایدلبرگ یکی از زیباترین شهرهای آلمان است و در کنار تحصیل می‌توانید از جشنواره‌های مشهور سینمایی، تئاتر، موسیقی و فضای فرهنگی آن لذت ببرید. قلعه هایدلبرگ و مسیر Philosopher’s ( یکی از زیباترین مسیرهای کوهستانی در اروپا) مقصد بسیاری از گردشگران است.

 

دانشگاه هایدلبرگ در فضای بین الملل

 

 

دانشگاه هایدلبرگ با بیش از 450 دانشگاه در سراسر دانشگاه ارتباط دارد و در مجامع اروپایی نظیر اتحادیه تحقیقاتی دانشگا‌ه‌های اروپا و 4EU نیز شرکت دارد.

همچنین تعداد بیشماری از همکاری‌های پژوهشی و آموزشی در سطح دانشگاهی و بین المللی دارد. علاوه بر این هایدلبرگ یک دانشگاه مجازی در آمریکا و دفاتری در آسیا و اروپای شرقی دارد.

برجستگی بین المللی دانشگاه هایدلبرگ در جمعیت دانشجویی آن منعکس شده است به گونه‌ای که 20 درصد دانشجویان هایدلبرگ و یک سوم شرکت کنندگان دوره دکتری دانشجویان بین الملل هستند. طبق نظرسنجی سرویس تبادل دانشگاهی آلمان، HU دانشگاه مورد علاقه دانشجویان دوره دکتری است.

منابع:

https://www.uni-heidelberg.de/en/study/profile-studying

https://studyabroad.shiksha.com/germany/universities/heidelberg-university

دانشگاه هایدلبرگ یک دانشگاه تحقیقات محور است که در سال 1386 میلادی تاسیس شده است. گفته می‌شود که هایدلبرگ سومین دانشگاه در امپراتوری رم بوده است.

ساختمان هایدلبرگ شامل سه پردیس Old Town، Neenenheimer Feld و Bergheim است.

هم اکنون 15289 دانشجو در مقطع کارشناسی، 11871 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 3024 دانشجو در مقطع دکتری در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

برجستگی بین المللی دانشگاه هایدلبرگ در جمعیت دانشجویی آن منعکس شده است به گونه‌ای که 20 درصد دانشجویان هایدلبرگ و یک سوم شرکت کنندگان دوره دکترا دانشجویان بین الملل هستند.