خیلی از دانشگاه‌ها و شرکت‌ها به دلیل دریافت درخواست‌های متعدد از متقاضیان در سراسر جهان، تنها به ریزنمرات، رزومه و تجارب آنها جهت اعطای موقعیت‌های تحصیلی و کاری اکتفا نمی‌کنند. یکی از مدارک تأثیرگذار برای گرفتن موقعیت تحصیلی و کاری در این مراکز توصیه نامه است؛ توصیه نامه به نامه‌ای گفته می‌شود که توسط شخصی معتبر و آشنا با شخصیت و توانایی‌ها و عملکرد فرد متقاضی نوشته می‌شود. در صورتی که توصیه نامه دقیق و کامل نوشته شده باشد، تأثیر بسزایی در پذیرش تحصیلی یا کاری فرد خواهد گذاشت؛ از این رو نوع نگارش و ویرایش آن اهمیت بسیاری دارد.

توصیه نامه چیست؟

توصیه نامه یک مرجع کتبی برای ارائه اطلاعات در مورد شخصیت و اخلاق کاری فرد است. این نامه در دنیای کار و پذیرش تحصیلی اهمیت بسزایی دارد، به‌طوری که حتی در رسیدن به موقعیت شغلی و تحصیلی رویایی مورد نظر نیز کمک شایانی می‌کند. توصیه نامه معمولاً توسط افرادی که شناخت کاملی از فرد متقاضی داشته باشند، نوشته می‌شود. توجه داشته باشید که توصیه نامه باعث گرفتن پذیرش تحصیلی یا شغلی به‌صورت تضمینی نمی‌شود؛ بلکه تنها شانس متقاضی را برای گرفتن این موقعیت‌ها افزایش می‌دهد.

 

اهمیت نگارش توصیه نامه

همان‌طور که گفته شد خیلی از مراکز آموزشی یا کاری برای ارزیابی شخصیت متقاضیان به دنبال درک کامل‌تری از او هستند و تنها به نمرات و رزومه آنها تکیه نمی‌کنند. یکی از راه‌های تحقق این امر، خواندن توصیه نامه‌های نوشته شده توسط اساتید و کارفرمایان است. هدف از نوشتن توصیه نامه، توضیح قابلیت‌ها و توانایی‌های متقاضی و اثبات ارزشمند بودن او برای رشد منابع انسانی و علمی دانشگاه یا سازمان مقصد است.

اهمیت نوشتن توصیه نامه به این دلیل است که اگر فرد متقاضی تجربه یا دوره مهمی از عملکرد خود را نادیده گرفته باشد، فرد نگارنده با در معرض قرار دادن آن ویژگی و تجربه با توضیح کامل، شانس زیادی را برای او رقم بزند. علاوه بر این در صورتی که متقاضی قادر به اثبات مدرکی نباشد، نگارنده توصیه نامه قادر به اطلاع‌رسانی این مهارت به کمیته تصمیم‌گیرنده است.

به‌طور کلی یک توصیه نامه نشان دهنده موارد مهمی از شخصیت و توانایی‌های فرد متقاضی است که ریزنمرات، کارنامه و رزومه قادر به نمایش آنها نیستند؛ همین امر موجب تمایز فرد متقاضی با پروفایل دیگر کاندیدها خواهد شد.

 

توصیه نامه توسط چه کسی باید نوشته شود؟

دانشگاه‌ها معمولاً از افراد معتبری که متقاضی را به‌خوبی می‌شناسند، انتظار دریافت توصیه نامه دارند. به همین منظور این نامه‌ها باید توسط اشخاصی نوشته شوند که قادر به توصیف مهارت‌ها، موفقیت‌ها و شخصیت کامل متقاضی باشند. این افراد باید از نقاط قوت و ضعف متقاضی به‌صورت کامل مطلع باشند و به همراه مثال و توضیح عملکردهای درخشان او را توضیح دهند.

علاوه بر این الزامات یا ترجیحات دانشگاه موردنظر نیز اهمیت دارد، از این رو باید از استاد یا کارفرمایی درخواست توصیه نامه کنید که در فیلد انتخابی دانشگاه یا شرکت مدنظر فعالیت می‌کند. قبل از نوشتن محتوا سعی کنید تمامی اطلاعات لازم همچون رزومه و فعالیت‌هایی که تا به حال انجام داده‌اید را در اختیار فرد نگارنده قرار دهید.

 

نگارش توصیه نامه

متن توصیه نامه بهتر است که در زمان مناسب و به‌صورت کامل و جامع نوشته شود. در هنگام نوشتن این متن باید به‌تمامی نکات نگارشی توجه شده باشد. به همین منظور درصورتی‌که فرد نگارنده در نوشتن و ویرایش متون زبان انگلیسی تبحر لازم را نداشته باشد، بهتر است که از یک فرد متخصص در این حوزه کمک بگیرید. به خاطر داشته باشید که پیش یا پس از درخواست کمک از افراد متخصص در این حوزه، حتماً صحت اطلاعات مورد نظر در متن توصیه نامه را با استاد یا کارفرمای مورد نظر چک کنید.

توجه کنید که استفاده از ساختار گرامری، املای غلط، جملات حشو و نامفهوم در متن توصیه نامه، به‌عنوان یک امتیاز منفی تلقی می‌شوند؛ بنابراین قبل از ارسال حتماً از یک متخصص نگارنده توصیه نامه کمک بگیرید.

متخصصان وب‌سایت کافه اپلای با سال‌ها تجربه در این زمینه به شما در ویرایش و به‌کارگیری جملات صحیح توصیه نامه به شکل تأثیرگذار و قابل قبول کمک می‌کنند.