اگر در حال آماده‌سازی مدارک و سوابق خود برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های خارج از کشور هستید، حتماً با کلمه انگیزه نامه یا sop آشنا شده‌اید. انگیزه نامه اهمیت بالایی در موفقیت و دریافت موقعیت تحصیلی شما دارد. حتماً می‌پرسید چطور؟

 

انگیزه نامه چیست؟

انگیزه نامه یا بیانیه هدف (SOP) یکی از مهم‌ترین جنبه‌های درخواست پذیرش تحصیلی است . در انگیزه نامه شما باید هدف خود را از تقاضای پذیرش در دانشگاه موردنظر بیان کنید. برای این کار باید هدف از تحصیل در دانشگاه موردنظر، رشته تحصیلی، آینده شغلی، برنامه‌های علمی و به‌طور کل اهداف موردنظر خود را به‌صورت دقیق و شفاف مشخص کنید.

اهمیت انگیزه نامه

نوشتن یک بیانه هدف درست و بدون ایراد از لحاظ نگارش و ویرایش، اهمیت بسزایی در گرفتن پذیرش تحصیلی دارد؛ چرا که درک بهتری از وضعیت و علایق شما در اختیار اساتید تصمیم‌گیرنده قرار می‌دهد. برای اپلای کردن یکی از مهم‌ترین اسنادی که به غیر از سوابق تحصیلی، ریز نمرات و توصیه‌نامه باید داشته باشید، انگیزه نامه است. sop تنها سندی است که طرز تفکر شما نسبت به آینده، مسیر انتخاب شغلی و اهداف‌تان را مشخص می‌کند. این نامه همچنین درک روشنی از رویکرد شما نسبت به انتخاب دانشگاه، ادامه تحصیل و زندگی در کشورهای دیگر را هم مشخص می‌سازد. به همین دلیل، نحوه نوشتن و نوع نگارش انگیزه نامه در تعیین موفقیت و دریافت پذیرش تحصیلی، نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند.

 

نوشتن انگیزه نامه

برای نوشتن انگیزه نامه باید دلایل روشن و شفافی به‌منظور انتخاب دانشگاه و قصد تحصیل در خارج از کشور، داشته باشید. این دلایل باید تأثیرگذار و در عین حال قانع کننده باشند. نمونه sop های زیادی به‌صورت آنلاین وجود دارند، انتخاب فرمت مناسب کار دشواری است اما این فرمت‌ها تنها اصول اولیه انگیزه نامه همچون قالب و حد مجاز کلمات را مشخص می‌کنند. توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها دارای تعداد کلمات و الگوی خاصی هستند، از این رو وب‌سایت دانشگاه را قبل از نوشتن محتوا و انتخاب الگو حتماً بررسی کنید. مهم‌ترین نکته در تمایز sop شما، منحصر به فرد بودن و در عین حال تأثیرگذار بودن کلمات و اهداف‌تان در تعداد کلمات مشخص شده است. باید به خاطر داشته باشید که محتوای درون هر انگیزه نامه باید خاص هر فرد باشد؛ چرا که دلایل، افکار، اهداف و علایق هر فرد با دیگران متفاوت است. عنصر مهم دیگری که در SOP اهمیت دارد، انگیزه‌های شخصی به‌منظور انتخاب دانشگاه و همچنین نحوه استفاده از تجارب به دست آمده جهت دستیابی به آن هدف است.

به طور خلاصه در بند اول باید به مقدمه و اهداف، در بند ۲ و ۳ به سوابق تحصیلی، تجربه حرفه‌ای و نقاط قوت، در بند ۴ به مهارت ها و توسعه آنهاُ در بند ۵ به اهداف شغلی در آینده (اهداف بلند مدت و آرمان‌ها) و در بند ۶ به اهمیت شرکت در این دوره و نقش آن در موفقیت خود بپردازید.

بنابراین مقاله موردنظر باید به‌ گونه‌ای نوشته شود که در برگیرنده تجربیات گذشته، فعالیت‌های فعلی و برنامه‌های آینده باشد. از به ‌کارگیری جملات و متون آماده به‌منظور تکمیل sop خود اکیداً خودداری کنید (تنها به‌عنوان گرفتن ایده از نوشته‌های دیگران استفاده کنید)، محتوای موردنظر باید یکتا، منحصر به فرد و مطابق با اهداف و علایق شما نوشته شود.

 

نگارش انگیزه نامه توسط فردی با تجربه

پس از نوشتن انگیزه نامه باید محتوای موردنظر را با دقت ویرایش و نگارش کنید. درست بودن جملات از لحاظ دستور زبان، املا، حاشیه، نوع قلم، فاصله بین کلمات و علائم اهمیت زیادی دارد. جملات نوشته شده باید واضح، دقیق، معلوم و بدون ابهام باشند؛ بنابراین از به کار بردن جملات مجهول نیز خودداری کنید. حتماً از یک فرد باتجربه در این کار کمک بگیرید. متخصصان ما با سال‌ها تجربه در این زمینه به شما در ویرایش انگیزه نامه به شکل تأثیرگذار و قابل قبول کمک می‌کنند.

به یاد داشته باشید که استفاده از ساختار گرامری و املای غلط در متن انگیزه نامه، به‌عنوان یک امتیاز منفی تلقی می‌شود. به همین خاطر به شما توصیه می‌کنیم که با توجه به اهمیت این مهم، مسئولیت انجام این کار را به عهده یک فرد باتجربه و آشنا به تکنیک‌های انجام این کار بسپارید.

شما میتوانید در زمینه ی نگارش انگیزه نامه ی خود با گروه کافه اپلای مشورت نمایید.